Amsterdam volá! Chcete vyrazit do hlavního města Nizozemska, ale zároveň si toužíte odpočinout a vyhnout se celodennímu pobíhání po památkách? Vynechte tentokrát okoukané turistické destinace a nechte se vést naším stylovým průvodcem, který vás provede po nejstarších amsterdamských hospodách. Říká se jim „hnědé kavárny“ a jsou proslulé (nejen) útulnou, téměř až domáckou atmosférou, ale i dlouholetou tradicí. Stačí si jen vybrat!
Bruine cafés neboli „hnědé kavárny“ patří k nejtypičtějším atrakcím Amsterdamu. Pokud se i vám někdy zasteskne po pravých českých hospodách s velikým rámusem, prudce tekoucím pivem a stolech bez ubrusu, zajděte si na jedno do některé z věhlasných amsterdamských hospod. Už od roku 1600 se mnohým z nich daří více či méně úspěšně vyhýbat požárům, buldozerům i zarputilým abstinentům.
Právě každodenní nápor štamgastů a hustý, malátně se vlnící dým se postarali o charakteristickou hnědou patinu těchto jednoduše zařízených a velmi tradičních podniků. Cigaretový a doutníkový dým, vinoucí se okolo nosů a očí pijáků piva, prostupuje tato místa stejně jako příjemné ticho. Nesnesitelně hlasitá reprodukovaná hudba, známá například z některých coffeeshopů s psychedelickými malbami na stěnách, je totiž ve většině těchto hospod zcela zapovězena.
O tom, která z těchto „hnědých kaváren“ je ve skutečnosti nejstarší, se stále dokola přou i sami místní mezi sebou. Prý toho ale obyvatelé Amsterdamu v posledních letech vypili až příliš na to, aby vedli podrobné záznamy o jejich historii. Titul nejstarší hospody si tak nárokují téměř všechny, které nemilosrdně ohlodal zub času. My vám dnes představíme alespoň 3 z nich.
Plánujete-li poznávací zájezd do Amsterdamu, určitě do svých plánů nezapomeňte zařadit také ochutnávku místních piv. Na zdraví a vydařený výlet si připijte třeba panákem jalovcové pálenky, známé také jako genever. Ta v sobě dokonale snoubí bobule jalovce s alkoholem. Zapojte do hry všechny své smysly a společenský večer si jaksepatří užijte.
1. De Druif
Kdyby zdi téhle klidné historické hospody mohly mluvit, nejspíš by vyprávěly i o jednom slavném nizozemském námořním důstojníkovi. Piet Pieterszoon Hein totiž ve svých zápiscích opakovaně zmínil místo pojmenované De Druif (Hrozen), kam se chodíval bavit a posedět s přáteli. A jelikož zemřel již v roce 1629, je nanejvýš jasné, proč právě tato hospoda, jež dříve sloužila jako lihovar, patří mezi nejstarší v Amsterdamu. Dle městských archivů však oficiální povolení prodeje alkoholických nápojů dostala až v roce 1631.
V mimořádně starých kulisách si tady můžete dát třeba zmiňovaný nápoj s jalovcovým aromatem – genever. De Druif je sice trochu stranou rušného centra, ale tím se rozhodně nenechte odradit, právě naopak. Mezi návštěvníky navíc výrazně převládají domácí, čímž toto místo získává na autenticitě. Posaďte se na klidnou terasu před barem a dopřejte si trochu odpočinku.
2. Café Reynders
Některé hospody jsou takřka povinnou zastávkou všech knihomolů. Právě v nich totiž vysedávali legendární literáti. Jedním z takových podniků je i Café Reynders v centru Amsterdamu, kam ve 30. letech minulého století rád a často chodíval i Joseph Roth. Oblíbeného rakouského spisovatele a novináře proslavily především romány Pochod Radeckého či Kapucínská krypta.
Hospoda byla založena v roce 1896 a funguje dodnes. Je to místo plné příběhů, které si oblíbili zástupci všech generací. Uvnitř se můžete posadit k dlouhému baru nebo sedět u svého vlastního stolu. Nápojové menu je také prvotřídní, nabízí široký výběr piv, ginů, whisky, likérů a jiných tradičních nápojů.
3. Café De Dam – Louis Bar
O Café De Dam se hovoří jako o nejmenší hospůdce s nejstrmějšími schody. Svými rozměry nepřesáhne ani metr čtvereční. Místo je proslulé svou pohostinností a báječnou atmosférou. V nabídce nechybí různé druhy piv, ať už čepovaných nebo v lahvi, i široký výběr lihovin a koktejlů. Pivnímu lístku vévodí pivo Amstel, pojmenované podle stejnojmenné řeky v provincii Severní Holandsko v Nizozemí, jež Amsterdamem protéká. Říkáte si teď, jak je to vlastně správně? Holandsko, Nizozemsko či Nizozemí? I na tohle téma se mezi návštěvníky vedou dlouhé debaty. Vždyť běžně se na baru sejdou i hosté 6 různých národností najednou.
Autor: Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz