Zajímavá místa v Amsterdamu

Amsterdam je zvláštní a krásné město. Jako takové nemá žádnou gigantickou monumentální stavbu, kterou bychom brali jako jeho symbol nebo dominantu. Celý Amsterdam je totiž jeden velký symbol a když se řekne jeho jméno většina lidí si vybaví nádherné kanály obklopené zelení a prastarými hanzovními domy. Nebo také Coffee shopy a svodobodomyslnou atmosférou, která zde panuje ve všech směrech. Tedy nejenom v přístupu k drogám nebo sexu, ale hlavně v snášenlivosti mezi lidmi. V Amsterdamu, tak žije velké množství různých přistěhovalců, kteří vytváří velmi zajímavý nesourodý a přesto poklidně žijící kulturní mix. I přesto se v Amsterdamu najde hned několik míst, které byste si při vaší návštěvě rozhodně neměli nechat ujít.

Náměstí Dam

– Je náměstí, které zčásti přehrazuje řeku Amstel (odtud pochází také původní název města: Amstel– řeka; dam – přehrada, hráz). Jedná se o nejstarší náměstí v Amsterdamu, které stojí v samém centru města. Na náměstí nebo v jeho okolí stojí hned několik zajímavých objektů, které byste si také neměli nechat ujít. Stojí zde například Národní monument, který představuje památku obětem 2. světové války nebo na západním konci neoklasický Královský palác.

 

Královský palác

– Stojí na náměstí Dam a je hojně využíván královskou rodinou včetně současné královny Beatrix. Budovu projektoval Jacob van Campen a byla realizována v letech 1648 až 16685. Výzdoba uvnitř paláce pochází od různých autorů, obrazy pak většinou od Rembrandtových žáků.

 

Zuider Kerk

(Jižní kostel) – Je jedním z nejvýznamnějších a nejvelkolepějších kostelů v Amsterdamu. Na Zuiderkerk se podepsal částečně gotický a částečně renesanční sloh. Jedná se o protestantský kostel a tak se uvnitř můžete pokochat i výstavou o vývoji architektury v Amsterdamu od středověkých počátků až po současnost.

 

Oude Kerk (Starý kostel)

– Je nejstarší místní kostel se vzácnými malbami na sklech a zvonkohrou. Kolem kostela se nachází převážně hroby námořníků, kteří stáli velkou měrou za prosperitou města. Kostel je zasazen do historické zástavby a není nikterak monumentální, takže pěkně koexistuje se svým okolím.

 

Brusírny diamantů

– Specializace na tuto precizní manuální práci má v Amsterdamu dlouholetou tradici stejně jako v nedalekých Antverpách. Zpočátku se broušení věnovali hlavně Židé, nyní můžete ve městě navštívit nemálo dochovaných původních brusírn.

 

Tuschinski Theater

– Je de fakto národní Nizozemské divadlo. Bylo otevřeno v roce 1921 a je považováno za jedno z nejhezčích na světě, především pro svou překrásnou výzdobu. Vystupovaly zde takové hvězdy jako Marlene Dietrich nebo Edith Piaf.

 

NEMO

– V této budově ve tvaru lodě se skrývá naučné středisko vědy a techniky. Všechny exponáty si můžete prohlédnout i vyzkoušet. Při prohlídce budovy, kterou postavil architekt Renzo Piano, určitě neopomeňte navštívit také střechu s úžasným výhledem na město.

 

Muzea

– Amsterdam je město muzeí. Nachází se jich tady desítky a nejenom ty velké jako je předchozí zmíněné NEMO nebo na náměstí Museumplein Rijksmuseum (největší muzeum v Nizozemí) nebo Van Goghovo muzeum, ale i desítky malých vyloženě rodinných a tematických muzeí. Velmi oblíbený je například dům spojený s muzeem Anny Frankové, holčičky která si zde za druhé světové války psala deník, který se později stal velmi slavným.

 

Amsterdam je tady velmi zajímavé město s nespočtem historických památek i krásných míst. Na těchto řádcích jsme zatím zmínili jen skutečný jejich zlomek. Jedná se o ty největší a nejsymboličtější památky. Ale samozřejmě se najdou i desítky dalších a vybírat byste si mezi nimi měli jen ty, které vás skutečně zajímají.

 

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist