Národní památník

National Monument (Holandsky: Nationaal Monument or Nationaal Monument op de Dam) je památník obětem druhé světové války na centrálním náměstí Dam v Amsterdamu. Každoročně 4.května se u pomníku koná pietní obřad v rámci Národní Vzpomínky na mrtvé (Dodenherdenking).

Pomník byl postaven podle návrhu holandského architekta Jacoba Johannese Pietera Ouda. Vzpomínkové plastiky jsou od Jana Rädecker a jeho synů Hana a Jana Rädeckera. Další reliéfy pak vytvořil sochař Paul Grégoire.

Ústředním prvkem památníku je betonový kuželový sloup vysoký 22 metrů na výšku, krytý pouze bílým travertinovým kamenem.

Co se týká dalších částí památníku, tak na přední straně pilíře je reliéf s názvem De Vrede, který se skládá ze čtyř zřetězených mužských postav. Ty představují utrpení, kterému byli vystaveny v průběhu války. Na obou stranách těchto ústředních postav jsou dvě mužské sochy představující členy holandského odboje. Postava vlevo symbolizuje odpor inteligence a postava vpravo zase odpor dělnické třídy.

Plačící psi jsou u jejich nohou, pak představují nejenom utrpení ale hlavně věrnost. Nad centrálním reliéfu je socha ženy s dítětem v náručí a holubice plující kolem ní. Což představuje vítězství, klid, naději a nový život. Reliéf na zadní straně sloupu ukazuje holubice vzestupně do nebe, symbolizující osvobození.

Památník je vskutku zajímavou dominantou západní části náměstí Dam a určitě ho nepřehlédnete. Snad vám náš krátký článek tuto zajímavou památku přiblížil o něco více.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist