Náměstí Waterlooplein

Waterlooplein je náměstí v centru Amsterdamu blízko řeky Amstel. Náměstí je známé pro svůj bleší trh, který se zde koná denně. Z českého pohledu dokonce můžeme říci, že se jedná skoro až o tržnici. Aspoň tedy část, která je už zstřešená. Náměstí se nachází hned vedle rozsáhlého komplexu budov Stopera, která slouží jako radnice, luxusní bydlení a koncertní sál.

Samotné náměstí má poměrně hodně krátkou historii a bylo vytvořeno teprve v roce 1882, kdy byly dva kanály Leprozengracht a Houtgracht zavezeny zeminou. Náměstí je pojmenováno podle bitvy u Waterloo, které se odehrála roku 1815.

Waterlooplein bylo hned od počátku využíváno jako tržiště a to když městská rada rozhodla, že sem přesune židovské obchodníky z ulic Jodenbreestraat a Sint Antoniebreestraat. Obchod a trhy zde měly skutečně dlouhou historii, která byla přerušena až v roce 1941, kdy byly židovští obchodníci vyháněni.

Po válce se trh změnil spíše na bleší, který má v současné době asi 300 stánků, jenž jsou otevřené každý den kromě neděle. Waterlooplein má vlastní zastávku metra, tramvajových linek 9 a 14 a dokonce i vodního taxi. Jinak se jedná o oblíbené turistické místo, kde davy turistů pátrají po originálních suvenýrech z Amsterdamu.

Jedna odpověď

  1. Tereza 13. srpna 2017 v 18:31 #

    Tento clanek me zavedl pri mem vikendovem putovani Amsterdamem na zmíněný blesi trh na Namesti Waterlooplein. Panuje zde prijemna, uvolnena atmosfera – místní stánkaři se s Vámi rádi zapovídají. U stanku s obcerstvenim necekaji davy turistu, ale vetsinou vidite u stanku par mistnich. To je pro me vzdy jednim z duvodu ochutnat – abych vedela jak jedi mistni:) Dají se zde sehnat klasicke suvenyry jako magnetky, trika a cibulky kvetin 🙂 Ale i mnoho potreb pro mistni – dily na kolo, levne zajistovaci zamky ke kolum, atd.Z centra je to par minut tramvaji.

Okomentovat článek

TOPlist