Náměstí Dam

Dam (holandsky: de Dam) je hlavní Amsterdamské náměstí, které je situováno v samém srdci této nizozemské metropole. Kolem se nacházejí pozoruhodné stavby a konají se zde časté akce, což z náměstí Dam činí jedno z nejdůležitějších míst ve městě. Náměstí má zhruba obdélníkový tvar a je dlouhé 200 metrů a široké 100 metrů.

Spojují se zde dvě důležité ulice a to Damrak a Rokin. Damrak přitom prochází přímo skrz střed náměstí.

Na západním konci náměstí je klasicistní královský palác. Ten nejprve od roku 1655 sloužil jako radnice. V roce 1808 však byl ale přestavěn a začal plnit funkci královské rezidence. Na této straně náměstí se nachází také gotický kostel Nieuwe Kerk (Nový kostel) z 15. století a muzeum voskových figurín Madame Tussaud. Dominantou druhé – východní části náměstí je Národní památník obětem druhé světové války od Jacoba Johannese Pietera Ouda. Hned vedle je také známý obchodní dům De Bijenkorf.

Na náměstí neustále posedávají hejna holubů a zábavou mnohých návštěvníků je jejich krmení.

Náměstí Dam vzniklo kolem roku 1270. Samotné jméno upomíná na původní účel, které plnilo zdejší místo ještě než se stalo náměstím. Stály zde totiž přehrady chránící rychle rozvíjející se osadu. Z přehrad vznikla větší volná plocha, která se stala náměstím a kolem se začalo rozvíjet i celé město.

Zajímavostí je, že až do 19. století byla dnešní ulice Damrak jen vodním kanálem a tvořila ústí řeky Amstel. Pak ale byla zavezena a náměstí Dam je od té doby ze všech stran obklopeno pevnou zemí.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist