Verzetsmuseum

Muzeum odporu neboli Verzetsmuseum je velmi zajímavé muzeum nedaleko centra Amsterdamu, od kterého se nachází směrem na východ. Muzeum bylo vybráno jako nejlepší svého druhu v Nizozemsku. Posláním muzea je vyprávět příběhy obyčejných lidí, do kterých zasáhla druhá světová válka. Od 14. května 1940 do 5. května 1945, bylo totiž Nizozemí obsazeno nacistickým Německem. O této kapitole války se možná tolik nemluví, přitom ale byla stejně krutá jako kdekoliv jinde.

Stálá expozice je nejen o každodenním životě v té pohnuté době, ale také o výjimečných historických událostech a obecně o hrdinném odporu obyvatelstva proti nacistům. Výstava se tedy snaží přinést hlavně autentickou atmosféru Amsterdamu z této historické epochy. Tomu napomáhají velké fotografie, staré plakáty, objekty nebo třeba dobové filmy a zvuky.

Budova muzea nese jméno Petruse Planciuse (1550-1622), což byl významný renesanční amsterdamský židovský duchovní a geograf. Samotná stavba, ale vyrostla až v roce 1876. Sloužila židovskému pěveckému spolku Oefening Baart Kunst. Místo zároveň plnilo účel synagogy a tak se stalo přirozeným centrem židovské kultury.

Po válce a smutné kapitole holocaustu plnila budova mnoho různých funkcí. Teprve až roku 1999 se dočkalo rekonstrukce a přeměny na Verzetsmuseum.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist