Van Gogh Museum

Na Museumplein na jihu Amsterdamu, kde jsou soustředěny zajímavá muzea, se nalézá také muzeum jednoho z nejslavnějším nizozemských umělců, malíře Vincenta Van Gogha. Toho si určitě pamatuje každý, už jen kvůli tomu, že si prý uřízl svoje vlastní ucho.

Van Gogh je řazen mezi fauvisty a expresionisty a i když se za svého života nedočkal většího uznání, tak nyní je zájem o něj o to větší. Samo muzeum je velmi pěkné a moderní na vrch ukazující dvě kontrastní budovy jednu hranatou a druhou hezky oválnou, aby vedle sebe hezky kontrastovaly, tak jako to měl rád samotný Van Gogh ve svém díle. V muzeu se nachází nejrozsáhlejší sbírka tohoto umělce čítající více než 200 obrazů. Určitě si nenechte ujít originály jeho nejznámějších obrazů jako Slunečnice, Cypřiše nebo autoportréty.

Z rozsáhlého Gogova díla tady pak na vás čeká ještě pět set kreseb, akvarely i japonské dřevoryty. Samozřejmě tu pak najdeme i věci spjaté s životem tohoto velikána, obzvláště zajímavá jsou pak dopisy, které si vyměňoval se svým bratrem Theem, se kterým si byli velmi blízcí, a který údajně zemřel žalem jen půl roku po jeho smrti. Tyto dopisy zároveň dovolili blíže poznat Van Goghův život i jeho pochmurné nálady, kvůli kterým spáchal sebevraždu.

Muzeum samozřejmě není celé jenom o Van Goghovi, kromě něj zde najdeme i díla dalších umělců, tvořících v podobném stylu z přelomu devatenáctého a dvacátého století. V muzeu se také konají tematické časově omezené výstavy umění, nejenom toho malířského.

Pokud vás tedy tento článek příjemně naladil a chcete se do muzea vydat, tak má otevřeno denně od 10:00 do 17:30, ale každý pátek je otevřeno až do 22:00 hodin. Vstupné pro dospělého je 10€. Pro studenty zde bohužel neplatí žádné slevy.

Zatím nikdo nic nenapsal.

Okomentovat článek

TOPlist